Torebka Bichata to nazwa jednej z kilkunastu poduszeczek tłuszczowych wypełniających naszą twarz i nadająca jej prawidłowy kontur. Najwyraźniej widoczna jest ona u dzieci, a w większości przypadków jej objętość ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem, dzięki czemu twarz wysmukla się i nabiera ostrzejszych rysów. Niestety, u niektórych osób poduszeczki Bichata są na tyle duże, że zaburzają wygląd twarzy nadając jej okrągły i pyzaty kształt. Rozwiązaniem tego problemu może być jedynie ich chirurgiczne usunięcie.
Jak wygląda zabieg usunięcia poduszek Bichata?
Zabieg tego typu polecany jest w szczególności osobom, które pomimo stosowania diety oraz intensywnych ćwiczeń nie mogą pozbyć się „pełnego” wyglądu swojej twarzy. Polega on na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej ulokowanej w centralnej części policzka przy pomocy niewielkiego nacięcia wykonywanego na wewnętrznej jego stronie. Cięcie to ma zazwyczaj długość ok. 1 do 2 cm, a cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Na ranę pooperacyjną zakładane są niewielkie szwy rozpuszczalne, które są praktycznie niewyczuwalne i nie pozostawiają widocznych blizn. Co ważne, usuwanie poduszek Bichata w żadnym przypadku nie polega na usunięciu całej poduszki, a jedynie jej nadmiaru, tak by wymodelować twarz i wyostrzyć jej rysy. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego zapadnięcia się policzków, co grozi nie tylko karykaturalnym wyglądem, ale i problemami zdrowotnymi w przyszłości. Efektem poprawnie przeprowadzonego zabiegu usunięcia poduszek Bichata jest wysmuklenie i poprawa konturów twarzy, optyczne wyeksponowanie kości policzkowych oraz zmniejszenie objętości policzków.
Postępowanie i zalecenia pozabiegowe
Zabieg jest w pełni bezpieczny i nie powoduje zaburzeń w ruchomości ust czy pracy ślinianek. Należy jednak zadbać o to, by usuwanie poduszek Bichata zostało wykonane przez profesjonalistów. Zabieg oferuje klinika medycyny estetycznej w Krakowie, gdzie swoje usługi pełnią jedynie wykwalifikowani specjaliści o ogromnej pasji i bogatym doświadczeniu. Procedura zabiegowa jest krótka i nie wymaga hospitalizacji. Szwy powinny rozpuścić się po około 7 dniach od jego wykonania i również do tego czasu powinien całkowicie zniknąć początkowy obrzęk twarzy występujący tuż po zabiegu.
Do głównych zaleceń pozabiegowych należy stosowanie okładów z lodu, zakaz spożywania gorących posiłków oraz unikanie żucia. Warto wspomnieć, że na krótko po zabiegu może wystąpić niewielki lub umiarkowany ból i obrzęk twarzy, który można łagodzić doustnymi środkami przeciwbólowymi. Przez około 2-3 tygodnie po zabiegu wskazane jest również płukanie jamy ustnej środkiem antyseptycznym każdorazowo po skończonym posiłku.
Przeciwwskazania do zabiegu
Z uwagi na małoinwazyjny charakter zabiegu usuwanie poduszek Bichata posiada stosunkowo krótką listę przeciwwskazań. Możemy tutaj wymienić okres ciąży i karmienia piersią, zaburzenia krzepnięcia krwi, problemy z ciśnieniem tętniczym, cukrzycę oraz choroby układu krążenia. Warunkiem przystąpienia do zabiegu jest również dobry stan ogólny zdrowia oraz prawidłowe wyniki laboratoryjne następujących badań: morfologia krwi, anty HBs, APTT, INR oraz HCV.