Co zrobić z opadającymi powiekami?

Co zrobić z opadającymi powiekami?

Wiotka skóra wokół oczu jest zmorą wielu osób. Na szczęście taki problem może zostać rozwiązany. Blefaroplastyka to plastyka powiek dolnych lub górnych, która ma na celu usunąć problem worków pod oczami, opadających powiek oraz przywrócić właściwy kształt i kontur powiek. Blefaroplastyka pomaga osiągnąć zdrowy i atrakcyjny wygląd wokół oczu i odmłodzić twarz na bardzo długi czas.

Przygotowanie do plastyki powiek

Opadające powieki niestety czasem są również problemem zdrowotnym, a nie tylko estetycznym. W najgorszych przypadkach mogą one ograniczyć pole widzenia lub być przyczyną mocnych bólów głowy czy zmęczenia. Najczęściej to osoby dojrzałe mają problem z wiotkością powiek, ale czasem ten problem nie ma związku z wiekiem, tylko wynika z uwarunkowań genetycznych, anatomii twarzy, opadania brwi, uszkodzenia nerwów albo osłabienia mięśni powiek czy spadku napięcia.

Przed operacją, jaką jest plastyka powiek konieczna jest wizyta u lekarza, podczas której ocenia on stan powiek, a także ustala zakres i charakter zabiegu. Lekarz wykonuje również dokumentację fotograficzną. W trakcie trwania takiej konsultacji, pacjent z medykiem omawia swoje oczekiwania oraz możliwe do uzyskania efekty. Lekarz powinien również zlecić wykonanie badań wymaganych do podania znieczulenia miejscowego (morfologia z rozmazem, HBs, HBs antygen, HCV, poziom elektrolitów, czynniki krzepnięcia krwi). Około 10 dni przed zabiegiem nie wolno zażywać leków przeciwzapalnych, które zwiększają ryzyko krwawienia podczas wykonywania zabiegu. Palacze przygotowujący się do poddania blefaroplastyce powinni odstawić papierosy miesiąc przed zabiegiem, aby zredukować ryzyko wystąpienia infekcji albo zaburzenia gojenia. Kobiety nie powinny poddawać się operacji, gdy mają miesiączkę.

Przebieg operacji – plastyka powiek górnych i dolnych

Blefaroplastyka powiek górnych jest przeprowadzana w miejscowym znieczuleniu i trwa ok. 1-1,5 godziny. Podczas zabiegu skóra zostaje nacięta w załamaniu powieki górnej, a nadmiar skóry zostaje precyzyjnie wycięty. Czasem potrzeba wyciąć również mięsień okrężny oka albo nadmiar tkanki tłuszczowej. Później chirurg zakłada cieniutkie szwy oraz zabezpiecza ranę plastrami steri-strip, więc blizna po wygojeniu jest właściwie niewidoczna.

Z kolei blefaroplastyka powiek dolnych polega na nacięciu skóry poniżej dolnego brzegu rzęs. Chirurg odpreparowuje zwiotczałą skórę, a w niektórych przypadkach musi również naciąć przegrodę oczodołową oraz przemieścić nadmiar tkanki tłuszczowej. Następnie wycina nadmiar skóry i zakłada cieniutkie szwy i specjalistyczne plastry steri-strips.

Gdzie najlepiej zrobić wykonać plastykę powiek?

Istotną kwestią oprócz samej decyzji dotyczącej przeprowadzenia zabiegu jest wybór miejsca, które taki zabieg przeprowadzi. Osobą uprawnioną do wykonywania tego rodzaju operacji jest chirurg plastyczny – kwalifikuje on pacjenta do zabiegu, po wcześniejszej wizycie informacyjnej i po wykonaniu kompletu badań lekarskich.

Kliniki chirurgiczne wykonujące zabiegi korekcji powiek znajdują się przeważnie w większych aglomeracjach miejskich. Przykładowym miejscem świadczącym tego rodzaju usługi jest Derm-Estetyka, czyli gabinet chirurgii plastycznej, zlokalizowany na ul. Batorego 7/35 w Gdyni (https://g.page/dermestetyka?share), z którym można się kontaktować telefonicznie, dzwoniąc pod wskazany numer telefonu 500 430 484 i umawiając wizytę, lub za pomocą formularza kontaktowego, znajdującego się na stronie internetowej samego gabinetu.

Po zabiegu plastyki powiek

Na ranę nakłada się maść z antybiotykiem, która ochrania przed infekcją. Po operacji można praktycznie od razu wrócić do domu. Po zabiegu zaleca się nakładać na oczy zimne kompresy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia obrzęków lub siniaków. Jeśli takie zmiany wystąpią, proszę się nie martwić, takie zmiany znikną w ciągu dwóch tygodni. Przez pierwszy tydzień po operacji nie należy palić tytoniu oraz pić alkoholu. Szwy zostają zdjęte ok. po tygodniu, ale pełna rekonwalescencja trwa ok. 2-4 tygodnie. W trakcie rekonwalescencji nie wolno podejmować się intensywnego wysiłku fizycznego, a najlepiej zrezygnować z uprawiania sportu przez ten czas. Ostateczny efekt operacji można ocenić po 3-6 miesiącach.

Przeciwwskazania dotyczące zabiegu

Operacja plastyczna uszu mimo, że jest zabiegiem dosyć powszechnym i często wykonywanym, to zawiera pewne przeciwwskazania, wśród których znajdują się:

  • poważne choroby ogólnoustrojowe,

  • nadciśnienie,

  • choroby psychiczne,

  • poważne choroby oczu,

  • skazy naczyniowe,

  • choroby nowotworowe,

  • niedokrwistość,

  • zespół suchych oczu,

  • infekcje jamy ustnej,

  • stany ropne skóry twarzy,

  • ciąża i karmienie piersią.

Możliwe powikłania tymczasowe

Zabieg korekty uszu niesie ze sobą pewne powikłania, jest jednak na tyle bezpieczny, że skutki uboczne nie pojawiają się zbyt często. Niemniej jednak, istnieje szansa na pojawienie się:

  • obrzęków,

  • trudności w domknięciu powiek,

  • widocznej blizny,

  • asymetrii powiek,

  • opadania powieki,

  • wywinięcie powieki.

Uroda