Drukowanie 3D to opłacalna metoda produkcji

Drukowanie 3D to opłacalna metoda produkcji

Technologie addytywne na nowo definiują druk 3D jako metodę produkcji końcowego zastosowania.

W ciągu ostatnich lat druk 3D zyskał reputację jako niezbędny proces produkcji części prototypowych. Możemy stworzyć model CAD swojego projektu, wysłać go do drukarki, a replika 3D będzie gotowa w kilka godzin. Przemysłowy druk 3D lub produkcja addytywna wkracza teraz w obróbkę, formowanie wtryskowe i inne konwencjonalne procesy produkcyjne.

Drukowanie 3D to opłacalna metoda produkcji

Drukowanie 3D na zamówienie

Zazwyczaj części prototypowe są produkowane w celu przetestowania kształtu, dopasowania i niektórych funkcji, a następnie są obrabiane CNC lub formowane wtryskowo, aż ich ilość wzrośnie na tyle, że warto zainwestować w oprzyrządowanie do produkcji wielkoseryjnej. W zależności od części i jej przeznaczenia, często można wydrukować części w drukarkach 3D, które będą działać tak samo, a w niektórych przypadkach lepiej, niż części produkowane konwencjonalnie, i zrobić to na tyle oszczędnie, że dalsze inwestycje są niepotrzebne.

Tam, gdzie drukarka atramentowa rozpyla płynny atrament, a drukarka laserowa używa stałego proszku, drukarka 3D używa tworzywa. Drukarka 3D zasadniczo działa poprzez wytłaczanie stopionego plastiku przez maleńką dyszę, którą porusza się dokładnie pod kontrolą komputera. Drukuje jedną warstwę, czeka, aż wyschnie, a następnie drukuje kolejną warstwę na wierzchu. W zależności od jakości drukarki otrzymujesz albo realnie wyglądający model 3D, albo wiele dwuwymiarowych plastikowych warstw leżących jedna na drugiej. Tworzywo, z którego drukowane są modele 3D, ma oczywiście ogromne znaczenie dla jakości uzyskanego przedmiotu.

Nic zatem dziwnego, że drukarki 3D wykorzystują tworzywa termoplastyczne, które topią się po podgrzaniu i stają się stałe po ponownym schłodzeniu, zazwyczaj są to ABS (akrylonitryl-butadien-styren), PLA (kwas polimlekowy) lub PETG (glikol polietylenowy gereftalanu). Możesz wykorzystać drukowanie 3d na zamówienie do stworzenia przykładowo prototypu części czy dowolnego przedmiotu. W zależności od typu drukarki, której używasz, wprowadzasz do niej plastik w postaci małych granulek lub włókien.

Zdrowie