Jak wygląda zabieg stulejki?

Jak wygląda zabieg stulejki?

Stulejka to schorzenie, z którym zmaga się ogromna grupa mężczyzn w różnym wieku. Przypadłość ta powoduje problemy z odwiedzeniem napletka poza żołądź prącia, co wiąże się nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale i poważnymi komplikacjami w nawiązywaniu relacji intymnych oraz znaczącym obniżeniem męskiej samooceny. Niestety, z uwagi na umiejscowienie problemu wielu panów wstydzi się konsultacji lekarskiej, co jeszcze nasila problem i może być powodem poważnych powikłań zdrowotnych. Jak wygląda leczenie stulejki? Czy zabieg jest bolesny? Dlaczego nie warto się go bać? Wyjaśniamy.

Czym jest stulejka i jakie są jej przyczyny?

Stulejka jest stosunkowo powszechnym defektem anatomicznym objawiającym się zwężeniem otworu napletka. Taka budowa prącia całkowicie uniemożliwia lub znacząco ogranicza odprowadzenie napletka poza żołądź, co wiąże się z bólem i dyskomfortem w trakcie stosunków płciowych oraz codziennych czynności higienicznych.

Nie bez przyczyny to właśnie stulejce dedykowane jest wiele stron internetowych, takich jak www.operacjastulejki.pl, mających na celu edukowanie mężczyzn i pomoc w odnalezieniu lekarza, którzy rozwiąże ten wstydliwy problem. W końcu w przypadku stulejki ważna jest jak najszybsza reakcja, która zapobiegnie pogłębianiu się problemu.

Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki: wrodzoną oraz nabytą. Pierwsza z nich dotyczy chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze 3 roku życia i jest zjawiskiem fizjologicznym. Oznacza to, że zazwyczaj mija wraz z osiągnięciem odpowiedniego wieku i nie wymaga konsultacji lekarskiej. Z kolei stulejka nabyta może ujawnić się w każdym wieku na skutek działania czynników takich jak:

  • nieprawidłowa higiena intymna,

  • urazy mechaniczne powstałe w trakcie stosunków seksualnych,

  • nieprawidłowości w poziomie hormonów,

  • choroby takie jak cukrzyca oraz łuszczyca.

Nieleczona stulejka może być przyczyną powstawania poważnych stanów zapalnych, które grożą całemu organizmowi. Wśród najcięższych powikłań zaniedbanej stulejki możemy wymienić choroby nerek oraz nowotwory, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie i konsultacja lekarska.

Jakie są metody leczenia stulejki?

Stulejkę u młodszych chłopców leczy się poprzez stosowanie odpowiednich maści zmiękczających napletek i delikatne odwodzenie go z żołędzi. W przypadku nastolatków oraz dorosłych mężczyzn takie działania zazwyczaj nie przynoszą efektów, dlatego konieczne jest chirurgiczne poszerzenie napletka poprzez niewielki zabieg. W przypadku bardzo zaawansowanego problemu zaleca się również całkowite lub częściowe obrzezanie.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Zabieg usunięcia stulejki jest w pełni bezpieczny i małoinwazyjny, dlatego nie wiąże się z koniecznością dłuższego pobytu w szpitalu lub rehabilitacją. Każda tego typu procedura poprzedzona jest wywiadem lekarskim mającym na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz poinformowanie go o przebiegu zabiegu i wszelkich zaleceniach lekarskich.

Przed samym zabiegiem należy dokładnie wydepilować miejsca intymne oraz zadbać o odpowiednią higienę narządów płciowych. Na kilka dni przed stawieniem się do kliniki należy również wykonać podstawowe badania krwi, takie jak morfologia oraz czynnik krzepnięcia.

Jak wygląda zabieg usunięcia stulejki?

Zabieg usunięcia stulejki polega na wykonaniu delikatnego nacięcia mającego poszerzyć napletek. W bardziej zaawansowanych przepadkach lekarz decyduje się na usunięcie zwężonej części napletka, co nazywamy obrzezaniem. Nie zawsze jednak konieczne jest usunięcie całego napletka. Czasami wystarczy usunąć jedynie jego niewielką część, a następnie wykonanie kilku nacięć poszerzających pozostały napletek.

Zabieg tego typu jest całkowicie bezbolesny i trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może wrócić do domu już tego samego dnia. Rekonwalescencja pozabiegowa polega na powstrzymaniu się od kontaktów seksualnych przez kilka tygodni.

Zdrowie