Kiedy warto wykonać badanie USG?

Kiedy warto wykonać badanie USG?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. USG pozwala na dokładną ocenę narządów, w szczególności ich kształtu, rozmiaru i pracy. Dzięki temu możemy ocenić, czy narządy działają w sposób prawidłowy, czy nie są powiększone, czy nie pojawiły się w ich obrębie żadne zmiany, czy nie zbiera się płyn itp. Badanie USG w Londynie z jednej strony pozwala na diagnozowanie chorób, z drugiej zaś na kontrolowanie postępów leczenia. Badanie wykorzystuje się również do monitorowania ciąży i rozwoju płodu.

Na czym polega badanie USG?

USG to badanie nieinwazyjne. W trakcie badania nie wykonuje się żadnych nakłuć, nie wprowadza pod skórę żadnych preparatów, nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Ponadto badanie jest całkowicie bezbolesne. Lekarz przeprowadzający badanie USG w Londynie nakłada na skórę pacjenta specjalny żel, a następnie przykłada do niej głowicę i delikatnie przesuwa w pożądanym kierunku. W tym czasie na ekranie komputera wyświetla się obraz pozwalający na ocenę narządów, stwierdzenie obecności guzów i innych zmian patologicznych.

W tej metodzie badania wykorzystuje się ultradźwięki, których źródło znajdują się we wspomnianej wyżej głowicy. Emitowane fale, odbite przez narządy i tkanki, wracają do głowicy. Ta przetwarza odebrane sygnały na obraz diagnostyczny widoczny na monitorze. W tym miejscu warto dodać, że ultradźwięki, czyli fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, nie są słyszalne przez ludzkie ucho. Natomiast mają zdolność przenikania komórek organizmu i nie działają na nie niekorzystnie, dlatego są niezwykle pomocne w medycynie.

Polska klinika w Londynie – badanie USG

Ultrasonografia jest metodą diagnostyczną znaną na całym świecie. Osoby, które znajdują się na terenie Wielkiej Brytanii, mogą wykonać USG m.in. w klinice prowadzonej przez polskich lekarzy. Polska klinika w Londynie oferuje zarówno klasyczne USG, w tym USG piersi, tarczycy, czy USG jamy brzusznej w UK, jak i USG Dopplera w Londynie. Ostatnie wymienionych badań wykonywane jest m.in. przed i w trakcie przeprowadzania zabiegów związanych z leczeniem żylaków. Na badanie USG kieruje lekarz, ale w razie potrzeby pacjent może wykonać takie badanie bez skierowania lekarskiego.

Wskazania do wykonania USG

Wyróżniamy kilka rodzajów USG. Podziału dokonuje się m.in. ze względu na obrazowaną okolicę. Przykładowo u niemowląt wykonuje się USG przezciemiączkowe oraz USG bioderek – są to działania profilaktyczne, które mają zapobiec późniejszym problemom zdrowotnym. U kobiet w ciąży wykonuje się USG dopochwowe, ale i USG powłok brzusznych. To pozwala na monitorowanie rozwoju płodu, ale również stanu łożyska, czy ilości płynu owodniowego. W ramach profilaktyki, a także po wykryciu guzków u kobiet wykonuje się USG piersi. Popularnym badaniem jest również USG tarczycy, które wykonuje się, gdy wyniki badań laboratoryjnych wskazują na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Oprócz tego popularnym badaniem jest USG jamy brzusznej w UK, które zleca się osobom skarżącym się na bóle w tej okolicy. USG jamy brzusznej pozwala na zbadanie wątroby, trzustki, nerek i innych narządów znajdujących się w tej okolicy. Badanie jest bardzo pomocne w procesie diagnozowania nowotworów trzustki.

Zdrowie