Funkcjonowanie kręgosłupa silnie wpływa na całą kondycję ludzkiego ciała.
Dlatego nie powinno się bagatelizować nawet najdrobniejszych dolegliwości związanych z tym jakże ważnym organem.
Diagnozowanie problemów związanych z kręgosłupem powinno przebiegać tak, by wyniki były jak najbardziej przejrzyste dla weryfikującego je lekarza. Toteż wielu specjalistów zleca wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Pozwala on na dokładne obejrzenie całej struktury i budowy kręgosłupa.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co pozwala zobaczyć?
Dzięki RM możliwe jest uzyskanie szczegółowego obrazu kręgów, rdzenia kręgowego oraz krążków międzykręgowych. Rezonans magnetyczny kręgosłupa umożliwia przyjrzenie się nie tylko kościom, ale i tkankom miękkim.
Jak przebiega badanie RM kręgosłupa?
Przed przystąpieniem do rezonansu kręgosłupa nie trzeba wcześniej odstawiać regularnie przyjmowanych leków. Nie ma też przeciwskazań co do spożywania pokarmów. Lekarz jednak na około dwa dni przed badaniem zleca pacjentowi wykonanie badania mierzącego poziom kreatyniny w jego krwi.
Samo badanie trwa od 20 do 60 minut. Tak jak w przypadku innych badań przy użyciu rezonansu magnetycznego, pacjent podczas badania nie powinien się ruszać.
Zdarza się, że pacjentowi dożylnie podawany jest środek kontrastujący.
Jakie mogą być powody do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?
Istnieje kilka przesłanek ku temu, aby lekarz zlecił pacjentowi badanie kręgosłupa rezonansem magnetycznym.
Oczywiście najczęstszym powodem do skierowania na badanie jest ból kręgosłupa, szczególnie ten, który odczuwalny jest w odcinku lędźwiowym.
Zdarza się też, że na RM kręgosłupa wysyłani są pacjenci skarżący się na uporczywe i często powtarzające się migreny. Ich przyczynę wyjaśnić może rezonans kręgosłupa szyjnego.
Niekiedy też przyczyną do wykonania rezonansu magnetycznego jest otępienie, zaburzenia motoryki lub problemy z pamięcią.
Jakie choroby i dolegliwości można wykryć przez rezonans magnetyczny kręgosłupa?
Badanie rezonansem magnetycznym może pomóc w zdiagnozowaniu m.in. uszkodzenia rdzenia kręgowego wrodzonego, urazowego lub zapalnego.
Dzięki RM kręgosłupa lekarze mogą też stwierdzić, czy widoczne są oznaki rozszczepu kręgosłupa, wad wrodzonych rdzenia kręgowego lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Badanie rezonansem magnetycznym może przynieść w pełni miarodajne wyniki, lecz może również być badaniem uzupełniającym.