Atopowe zapalenie skóry – podstawowe informacje

Atopowe zapalenie skóry – podstawowe informacje

Jedną z powszechnych chorób skóry jest atopowe zapalenie.

Jest to schorzenie przewlekłe objawiające się przesuszeniem oraz swędzeniem skóry. Choroba ta bardzo często jest określana jako egzema, wyprysk atopowy czy też alergiczne zapalenie skóry. Schorzenie to obejmuje zarówno okresy zaostrzenia się lub wyciszania objawów. W przypadku choroby AZS nawet bardzo mała dawka czynnika powodującego alergię sprawia, że organizm produkuje zbyt dużą ilość przeciwciał IgE. Limfocyty T zostaną nadmiernie pobudzone w kierunku reakcji alergicznej.

Atopowe zapalenie skóry – podstawowe informacje

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować powstawanie atopowego zapalenia skóry. Według przeprowadzonych badań, choroba ta może mieć podłoże genetyczne. Jeśli więc rodzice mieli podobne problemy to atopowego zapalenia skóry można spodziewać się również u ich dziecka. Ważne jest odpowiednie i wczesne reagowanie na pojawiające się objawy. Choroba AZS wiąże się z uszkodzeniem bariery ochronnej, a w wyniku tego pojawiają się problemy skórne związane z nadmierną utratą wody i podatnością na alergeny.

Jeśli chodzi o objawy atopowego zapalenia skóry to zalicza się do nich przede wszystkim swędzenie, zaczerwienienie, przesuszenie oraz pękanie skóry. W przypadku niemowląt do objawów zalicza się swędzenie, zaczerwienienie, przesuszenie oraz łuszczenie się nabłonka na skórze głowy, czole oraz policzkach. U dorosłych objawy występują w podobnych miejscach, jednak potrafią być bardziej uciążliwe. Warto więc regularnie obserwować swoją skórę i stosować odpowiednie preparaty.

Jeśli chodzi o schorzenie opisywane jako AZS – problemy skóry to istotną sprawą w przypadku takich problemów jest regularna kontrola. Należy stosować odpowiednią dietę pozbawioną alergenów. Nie bez znaczenia jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry atopowej z wykorzystaniem kosmetyków naturalnych o potwierdzonym, skutecznym działaniu. Na szczęście na rynku można znaleźć wiele produktów stworzonych z myślą o walce z atopowym zapaleniem skóry.