Na czym polega badanie densytometria kości?

Na czym polega badanie densytometria kości?

Densytometria kości, zwana również absorpcjometrią rentgenowską o podwójnej energii, DEXA lub DXA, wykorzystuje bardzo małą dawkę promieniowania jonizującego do tworzenia obrazów wnętrza ciała, zwykle dolnego lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa i bioder, w celu pomiaru utraty gęstości kości.

U dzieci i niektórych dorosłych czasami skanowane jest całe ciało. Jest to badanie powszechnie stosowane do diagnozowania osteoporozy, do oceny indywidualnego ryzyka rozwoju złamań. Badanie gęstości kości jest proste, szybkie i nieinwazyjne. Jest to również najczęściej stosowana, standardowa metoda diagnozowania osteoporozy.

Na czym polega badanie densytometria kości?

Jakie są najczęstsze zastosowania densytometrii kości?

To badanie wymaga niewielkiego lub żadnego specjalnego przygotowania. Poinformuj swojego lekarza i technologa, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży lub niedawno przeszłaś badanie barytowe lub otrzymałaś zastrzyk środka kontrastowego do tomografii komputerowej lub skanu radioizotopowego. Nie zakładaj biżuterii i noś luźne, wygodne ubrania, możesz także zostać poproszony o założenie fartucha. Nie należy również przyjmować suplementów wapnia przez co najmniej 24 godziny przed densytometrią.

Densytometria kości jest ulepszoną formą technologii rentgenowskiej, która służy do pomiaru utraty masy kostnej. Badanie tego typu pomaga lekarzom diagnozować i leczyć różne schorzenia. Naraża cię na niewielką dawkę promieniowania jonizującego, aby uzyskać obrazy wnętrza ciała. Urządzenia wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie lub ultradźwięki są czasami używane do badania przesiewowego pod kątem niskiej masy kostnej, głównie na przedramieniu.

Badanie takie jak densytometria poznań jest najczęściej stosowane do diagnozowania osteoporozy, schorzenia, które często dotyka kobiety po menopauzie, ale może również występować u mężczyzn i u dzieci. Osteoporoza obejmuje stopniową utratę kości, a także zmiany strukturalne, powodujące, że kości stają się cieńsze, bardziej kruche i bardziej podatne na złamania. Jest to również skuteczne badanie w śledzeniu efektów leczenia osteoporozy i innych schorzeń powodujących utratę masy kostnej.

Zdrowie