Labioplastyka – kiedy i dla kogo? O przeroście warg sromowych

Labioplastyka – kiedy i dla kogo? O przeroście warg sromowych

Labioplastyka jest to jeden z najczęstszych zabiegów ginekologii estetycznej. Polega on na korekcji warg sromowych, zarówno mniejszych, jak i większych. Decyzję o poddaniu się tego typu zabiegowi podejmują z reguły kobiety, które zmagają się z problemem zdeformowanych, przerośniętych lub też nierównych warg sromowych. Zarówno techniki, z jakich można skorzystać podczas labioplastyki, jak i stosowane w trakcie zabiegu narzędzia, posiadają istotne zalety i wady. Co ważne, również nowoczesne i najczęściej stosowane metody nie są pozbawione pewnych minusów, które warto poznać, rozważając poddanie się korekcji warg sromowych.

Problem przerostu warg sromowych

Przerost warg sromowych może być zarówno wrodzony, jak i nabyty. W drugim przypadku za przyczynę problemu uznaje się niektóre choroby, a także hormony i wcześniactwo. Również poród może w znaczącym stopniu przyczynić się do pogorszenia wyglądu okolic intymnych. Problem przerostu warg sromowych mniejszych może determinować codzienność kobiet, które muszą się z nim zmagać. Wiąże się z nim dyskomfort fizyczny, ale również i obniżona samoocena, wpływająca na samopoczucie i postrzeganie samej siebie. Kobiety dotknięte tym uciążliwym schorzeniem czują się w mniejszym stopniu atrakcyjne, co negatywnie wpływa na kontakty seksualne. Co więcej, nasilony przerost powoduje często konieczność rezygnacji z uprawiania niektórych sportów. Naprzeciw tego typu przypadłościom wychodzi jednak ginekologia estetyczna i zabieg labioplastyki (http://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/labioplastyka), który sukcesywnie zdobywa coraz większe zainteresowanie i zaufanie wśród kobiet.

Kto i kiedy może poddać się zabiegowi labioplastyki?

W medycynie przerost warg sromowych nie został określony mianem schorzenia. Dlatego też nie ma ściśle wyznaczonych kryteriów, pozwalających ustalić normę lub jej brak przy niewielkim przeroście. Niektórzy z lekarzy twierdzą, że już 3 czy 4 cm stanowi odchylenie od normy, inni z kolei podają wartość 5 cm. Powszechnie przyjęło się, że przerost ma miejsce wówczas, gdy wargi sromowe mniejsze wychodzą poza wargi większe. Wielkość warg sromowych mniejszych waha się na ogół w granicy 2-3 cm. Pełnią one bardzo ważną funkcję biologiczną. Dzięki nim wejście do pochwy zyskuje ochronę przed szkodliwymi czynnikami, pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Dlatego też nie powinno się dokonywać korekcji do wielkości mniejszej niż 1 cm. W każdym przypadku decyzja o poddaniu się zabiegowi należy do kobiety, której dotyczy problem. Jeśli nie wpływa on znacząco na codzienne funkcjonowanie, a sama kobieta nie odczuwa większego dyskomfortu, przeprowadzanie labioplastyki nie jest uzasadnione. Największe znaczenie mają tutaj bowiem kwestie indywidualnego podejścia i jakości życia pacjentki.

Jakimi narzędziami wykonuje się labioplastykę?

Powszechnie uważa się, że laser jest najlepszym rozwiązaniem. Często określa się go mianem nieinwazyjnej metody, która ogranicza krwawienie do absolutnego minimum. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą. Laser pali tkankę, często małoprecyzyjnie. Zabieg labioplastyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, podczas którego podawany jest środek znieczulający, zawierający adrenalinę. Już samo podanie tej substancji znacząco ogranicza krwawienie, powodując obkurczanie naczyń krwionośnych.

Wykonując zabieg skalpelem dodatkowo wykorzystuje się również elektrokoagulację, pozwalającą poradzić sobie z problemem krwawienia. Tego sposobu nie trzeba wykorzystywać w przypadku zabiegu z użyciem lasera.

Przegląd technik zabiegowych w labioplastyce

Podczas zabiegu korekcji warg sromowych, można wykorzystywać różnorodne techniki. Różnią się one kilkoma elementami, z których najważniejsza jest inna głębokość wykonywanego cięcia czy też inny wygląd brzegów warg. Różne jest także ryzyko, związane z możliwością uszkodzenia nerwów. W świetle tych informacji niezwykle ważna jest prawidłowa, odpowiedzialna kwalifikacja do labioplastyki. Nie każda technika bowiem może być zastosowana u danej pacjentki. Szczegółowa konsultacja ginekologiczna musi opierać się na zaufaniu i szczerości. Podczas rozmowy powinny być poruszone tematy związane zarówno z oczekiwaniami, jak i obawami pacjentki. Bowiem tylko wyjaśnienie wszelkich nieścisłości, a także uzyskanie pełnych informacji związanych z zabiegiem, jest gwarantem jego sukcesu, wyrażającego się w satysfakcjonującym kobietę efekcie.

Czy labioplastyka jest zabiegiem inwazyjnym?

Wśród znacznej części społeczeństwa panuje przekonanie, że zabieg wykonany z użyciem lasera jest nieinwazyjny. Niestety, nie jest to prawdą. Podczas labioplastyki naruszone zostają tkanki, co skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego. To normalna reakcja organizmu, której towarzyszyć może pieczenie i uczucie podrażnienia. Aby nie było ono zbyt uciążliwe, na ogół wystarczy stosowanie zimnych okładów lub też zażycie środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty w każdej aptece.

Więcej szczegółowych informacji na temat labioplastyki oraz innych zabiegów z zakresu medycyny oraz chirurgii estetycznej, uzyskasz na stronie Gabinetu Derm-Estetyka Chirurgia Plastyczna i Estetyczna w Gdyni, który oferuje kompleksowe podejście do zwalczania problemów na tym podłożu. Zatrudnieni specjaliści wykonują także zabiegi z zakresu urologii estetycznej.

Jak wygląda rekonwalescencja po korekcji warg sromowych?

Labioplastyka wykonywana jest w miejscowym znieczuleniu. Zabieg nie wymaga jednak hospitalizacji, a pacjentka zostaje zwolniona do domu po godzinnej obserwacji. Dlatego też bywa on określany mianem „chirurgii jednego dnia”. Po upływie kilku tygodni można usunąć szwy. W tym okresie również następuje stopniowe gojenie się ran i powrót do aktywności, w tym również aktywności seksualnej. Dzięki chirurgii estetycznej kobieta może odzyskać nie tylko właściwy wygląd okolic intymnych, ale również i podnieść samoocenę, zwiększając jednocześnie jakość codziennego funkcjonowania.

Zdrowie