Otoplastyka – zabieg korekcji uszu

Otoplastyka – zabieg korekcji uszu

Dla wielu osób uszy nie stanowią aż taka ważnej części ciała jak oczy czy usta. Nie zwracamy na nie uwagi dopóki w jakiś szczególny sposób się nie wyróżniają. Zdarza się tak gdy są zbyt duże, za bardzo odstają lub gdy zwyczajnie nie są takiej samej wielkości. W wyniku czego stają się one bardziej widoczne dla pozostałych. Mogą stać się źródłem wielu kompleksów, które w konsekwencji doprowadzają do obniżonego poczucia własnej wartości, wzrostu poziomu stresu, a przede wszystkim do złego stanu psychicznego. Jak można temu zaradzić? Jednym z najlepszych rozwiązań może być otoplastyka, czyli korekcja uszu.

Korekcja uszu – dla kogo?

Otoplastyka jest zabiegiem dość prostym. Polega na wykonaniu małego nacięcia za uchem, a następnie zmniejszeniu stopnia odchylenia ucha od głowy. Na korekcję uszu decyduje się wiele kobiet, ale także mężczyzn ze względów estetycznych. Odstające małżowiny uszne mogą być przyczyną kompleksów i frustracji. Zabieg ten nie tylko poprawia ogólny wygląd, ale przede wszystkim stan psychiczny pacjenta. Otoplastykę wykonuje się również ze względów zdrowotnych. Badania naukowe dowodzą, że istnieje duża ilość wad wrodzonych i nabytych, które można wyeliminować za pomocą tej korekcji. Należą do nich:

anotia i microtia; genetyczne wady, które obejmują brak uszu bądź niektórych struktur części zewnętrznej,

zapadnięcie małżowiny usznej; w wyniku niej uszy mogą zawijać się do wewnątrz lub zewnątrz,

guzki Darwina lub ucho satyra; pierwsza z nich to guzek umiejscowiony w tylnej części ucha, a druga do spiczaste zakończenie jego górnej części,

uszy zapaśnika; mechaniczne uszkodzenia tej części ciała w wyniku uprawiania sportów kontaktowych jak na przykład MMA.

Dzieci do 6. roku życia nie poddaje się tego rodzaju zabiegom. Zdarza się bowiem, że ucho po jakimś czasie się odkształca i powraca do prawidłowego wyglądu. Dlatego też w wielu przypadkach problem ten sam się rozwiązuje. Jednak jeśli mamy do czynienia z wadami wrodzonymi, inne alternatywne sposoby leczenia nie pomogą.

Zabieg i proces rekonwalescencji

Sam zabieg trwa od 1h do 1,5h i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent jeszcze tego samego dnia zostaje wypisany do domu. Do znieczulenia używa się najczęściej adrenaliny lub lidokainy. Jest podawane w formie zastrzyków, a ból można odczuwać jedynie podczas wkłucia. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem warto zrezygnować z leków na bazie aspiryny, a także wykonać badania takie jak: morfologia czy APTT. Co więcej pacjent powinien zaopatrzyć się w opaskę na uszy, którą będzie nosił dwa tygodnie po zabiegu. Szwy, które stosuje się podczas korekcji najczęściej usuwa się po 7 dniach. Przez pierwsze kilka dni koniecznie należy nosić opatrunek z opaski elastycznej, która zabezpiecza przed zmianą pozycji w czasie snu. Po jej zdjęciu można zamienić ją na dwa małe opatrunki i wcześniej zakupioną opaskę – powinna zakrywać całą małżowinę uszną. Co więcej nie może być zbyt mocna, ani zbyt słaba. Jak podano na stronie Derm Estetyka – Gabinet medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w Gdyni, w zakładce “Korekta uszu – operacja plastyczna” – zaraz po zabiegu uszy mogą być opuchnięte i obolałe. Jest to normalna reakcja na wykonaną otoplastykę. Wszystkie temu podobne objawy powinny zaniknąć po maksymalnie dwóch tygodniach od wykonania korekcji uszu. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po dwóch dniach. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

W wielu przypadkach leczenie wad uszu w ten sposób jest konieczne. Zwłaszcza kiedy ma to związek z nieprawidłowościami genetycznymi. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla osób, których wygląd uszu przyprawia o kompleksy. Otoplastyka jest bezbolesnym zabiegiem, które może wpłynąć na komfort codziennego życia, a także poprawić słuch. Należy pamiętać, że przed jego wykonaniem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który przedstawi wszystkie za i przeciw.

Uroda