Popularne zabiegi chirurgii estetycznej

Popularne zabiegi chirurgii estetycznej

Dbanie o wygląd zewnętrzny wielu ludziom spędza sen z powiek. Nienaganny wygląd wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą współczesne osiągnięcia chirurgii plastycznej. Do popularnych zabiegów należą: korekta powiek, nosa czy uszu.

Korekta powiek – o zabiegu

Plastyka powiek- czyli blepharoplastyka – jest zabiegiem powiek górnych lub dolnych. To zabieg chirurgiczny, który zwykle przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W czasie operacji chirurg dokonuje niewielkich nacięć – blizny ukryte są w naturalnym załamaniu powiek, następnie wycina problematyczne nadmiary skróty. Na zabieg można umówić się za pośrednictwem strony chirurg-gdynia.pl, gdzie znaleźć można najważniejsze informacje o polecanej klinice – Derm-Estetyka. Tradycyjna plastyka powiek górnych lub dolnych polega na wykonaniu nacięć, które później wykorzystuje się do usunięcia nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej wokół oczu. W przypadku zabiegu powiek górnych jest to wykonanie nacięcia w zmarszczce naturalnej. Wycina się też zbędną skórę i tłuszcz. Plastyka powiek dolnych polega na wykonaniu nacięcia poniżej brzegu rzęsowego. Skóra jest potem oddzielana, ewentualnie nacina się przegrodę oczodołową w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Przygotowanie do zabiegu

W celu kwalifikacji do zabiegu przeprowadza się wszystkie niezbędne badania, a także rozmowy z lekarzem. Dotyczą one samego przebiegu operacji, pozwalają pacjentowi rozwiać wątpliwości na temat oczekiwań, co do wykonanego zabiegu. W czasie wspomnianej rozmowy lekarz wyjaśnia również samą jego istotę. Uprzedza również o skutkach ubocznych i powikłaniach. Badania wymagane do wykonania operacji to: morfologia, oznaczenie grupy krwi, czas krzepnięcia, poziomu glukozy i elektrolitów. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach., chorobach, jak również o naszych obawach i wątpliwościach. Pacjent, decydujący się na zabieg powinien zaprzestać palenia papierosów i picia alkoholu przed zabiegiem. Na 10 dni przed samą operacją nie wolno zażywać aspiryny i witaminy E.

Efekty po zabiegu i sposób postępowania

Jeśli chodzi o efekty po zabiegu, opinie są zasadniczo różne, dlatego pacjentki powinny porozmawiać o nich ze swoim lekarzem. Po zabiegu warto więc wiedzieć, że w pierwszym tygodniu po jego zakończeniu należy spać na wznak, należy także unikać nadwyrężania wzroku. Po zdjęciu szwów – 7 do 10 dni, można nałożyć makijaż. Przez miesiąc warto unikać nadmiernego wysiłku, a przez rok – silnego promieniowania słonecznego (opalania twarzy). W celu złagodzenia ewentualnych dolegliwości, można wykonywać okłady z lodu. Po zdjęciu szwów należy przemywać oczy i stosować odpowiednie krople.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Spośród przeciwwskazań do zabiegu korekty powiek należy wymienić: nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzycę oraz choroby oczu, takie jak: jaskra, zespół suchego oka, odwarstwienie siatkówki. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-powiek, istotnym przewwskazaniem może być także infekcja i stany zapalne okolic powiek.

Korekta odstających uszu

Zabieg ten jest mało inwazyjny. Polega na wycięciu skóry i odpowiednim wymodelowaniu chrząstki małżowiny usznej w miejscu jej zagięcia. Po wymodelowaniu następuje umocowanie chrząstki małżowiny usznej w jej właściwym położeniu. Szczegółowy opis zabiegu dostępny jest pod adresem: https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/korekta-uszu, gdzie znaleźć można cenę zabiegu korekty uszu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ze względu na wykonanie znieczulenia miejscowego. Jedynym dyskomfortem jest podanie zastrzyku.

Kto może poddać się zabiegowi?

Zabieg ten jest zabiegiem czysto estetycznym, a więc poddanie się tej operacji zależne jest od woli pacjenta. Najlepszy czas na jego wykonanie przypada na okres po szóstym roku życia, kiedy rozwój małżowiny usznej jest zakończony.

Przygotowanie do zabiegu korekty uszu

Aby dobrze przygotować się do zabiegu, należy przestrzegać zaleceń lekarza. Na 14 dni przed zabiegiem nie używać aspiryny. Należy także wykonać badania podstawowe m.in. morfologię, czy anty-HCV. Należy zaopatrzyć się też w opaskę, całkowicie chroniącą uszy. Można ją nabyć w sklepie z odzieżą sportową. Przed zabiegiem warto zrezygnować także z makijażu i wszelkiej metalowej biżuterii. Należy też zaopatrzyć się w zapas leków przeciwbólowych, ponieważ po zabiegu może być odczuwalna tkliwość lub bolesność uszu.

Po zabiegu korekty uszu

Szwy stosowane podczas zabiegu są zazwyczaj usuwane w czasie od 10 do 14 dni. Przez dzień lub 2 po zabiegu uszy są zabezpieczone opatrunkiem z opaski elastycznej. Zabezpiecza to odpowiednią pozycję małżowiny usznej i uniemożliwia ich przemieszczenie w trakcie snu. Po dwóch dniach opaska ta zamieniona jest na mniejszą. Łączy się ją z innymi opatrunkami, zakładanymi na powierzchnię uszu. Opaska powinna być noszona przez 2 tygodnie po zabiegu przez całą dobę, a przez kolejne 2 – zakładana na noc. Noszenie jej ma ogromny wpływ na prawidłowe gojenie blizn pooperacyjnych i utrzymuje małżowiny w prawidłowej pozycji. Po zabiegu nie można też jeść pokarmów, wymagających dokładnego żucia. Podczas mycia powinno się wykonywać tę czynność w taki sposób, aby nie zamoczyć opatrunku. Przez okres miesiąca po operacji należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a zwłaszcza pływania. 6 tygodni po zabiegu trzeba unikać słońca oraz solarium – wysoka temperatura powoduje zwiększenie obrzęków. Przez 4 tygodnie po zabiegu nie powinno się nosić okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych.

Korekta nosa

Nos jest narządem, umożliwiającym prawidłowy przepływ powietrza, co za tym idzie – prawidłowe oddychanie, które jest przecież procesem niezbędnym do życia. Zależy ono od prawidłowej budowy tego narządu. W wyniku skrzywienia przegrody nosowej może dojść więc do niedrożności nosa, co utrudnia prawidłowe oddychanie. W tym celu wykonuje się zabieg korekty nosa. Estetyczna korekta nosa ma zastosowanie wtedy, kiedy nos wyraźnie szpeci twarz u danej osoby – jest zbyt duży, zbyt garbaty. Poprawia ona jego wygląd, co wyraźnie wpływa na proporcje twarzy.

Przygotowanie do zabiegu

Lekarz, wykonujący zabieg zleca podstawowe badania – morfologię i grupę krwi, INR, ATTP, anty-HCV, AG-antygen HBS, glukoza, kreatynina, mocznik oraz badanie ogólne moczu. Zaleca się też wykonanie EKG i RTG klatki piersiowej

Jak wygląda zabieg

Czas trwania operacji to od półtorej do dwóch godzin. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Czasami zdarza się jednak, że lekarz przeprowadza go w znieczuleniu miejscowym. Hospitalizacja po zabiegu przegrody nosowej trwa zazwyczaj jedną dobę.

Po zabiegu korekty nosa

Po zakończeniu zabiegu może wystąpić obrzęk, zasinienie i ból nosa i głowy. Dolegliwości te znikają jednak w przeciągu kilku dni. Opatrunki zdejmowane są najpóźniej po 14 dniach od operacji. Regeneracja po korekcie nosa może zaś trwać około 12 miesięcy.

Medycyna Uroda