Regulatory wzrostu łodygi zbóż ozimych

Regulatory wzrostu łodygi zbóż ozimych

Regulatory wzrostu zbóż ozimych są stosowane w celu skrócenia łodyg, obniżenia wysokości roślin i kładzenia zboża, co ma na celu zwiększenie plonów i ułatwienie zbiorów.

Główną zaletą jest zapobieganie wylegania zboża, dzięki czemu unikamy strat, obecnie są to bardzo skuteczne preparaty, które mogą być stosowane w formie oprysku. Producenci mogą zaoferować regulatory dla różnych rodzajów roślin uprawnych, zbóż ozimych oraz jarych.

Regulatory wzrostu łodygi zbóż ozimych

Jak działają regulatory wzrostu?

Poszczególne rodzaje regulatorów wzrostów możemy stosować w różnych okresach rozwoju rośliny, często producenci wskazują minimalną wysokość rośliny, kiedy należy zacząć zabiegi. Regulatory wzrostu bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku zboża ozimego, kiedy to można osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Niższe i grube łodygi są solidną podstawą dla rośliny, jak również ułatwiają doprowadzanie wody oraz składników mineralnych. Stosowanie regulatorów wzrostu może przynieść wiele korzyści dla uprawy zbóż ozimych. Skrócenie łodyg roślin pozwala na zwiększenie ich gęstości w polu, co zwiększa plony i poprawia jakość ziarna. Obniżenie wysokości roślin umożliwia również łatwiejsze zbieranie i obróbkę, co może przyczynić się do zmniejszenia kosztów produkcji.

Regulatory kontrolują wzrost, co zapobiega wyleganiu zboża, które kładłoby się w przypadku silnych wiatrów, opadów deszczu czy też gradu. Wzmocnienie łodygi wpływa bardzo korzystnie także na jakość zboża, dlatego stosowanie regulatorów, takich jak Mepik czy Regullo, jest bardzo skutecznym sposobem na zwiększenie plonów. Regulatory wzrostu najczęściej stosuje się na powierzchnię rośliny, dlatego należy zwrócić uwagę na warunki pogodowe podczas oprysków. Należy jednak pamiętać, że stosowanie regulatorów wzrostu powinno być dokładnie kontrolowane i przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta. Nieprawidłowe stosowanie może prowadzić do uszkodzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci rośliny. Konieczne jest również przestrzeganie okresu ochronnego, w którym stosowanie regulatorów wzrostu jest zabronione, ponieważ może to wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo żywności.

Bardzo skuteczne regulatory wzrostu znajdziemy na stronie https://innvigo.com/regulacja-pokroju-zboza-ozime/, możemy nabyć środki, które zapobiegają wyleganiu zboża ozimego. Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju zbóż, powinniśmy zwrócić uwagę na dawkowanie oraz najlepszy okres do wykonania oprysku.

Zdrowie