Rodzaje uzupełnień protetycznych

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny. Zanik kości, przesuwanie zębów, problemy z trawieniem, ból głowy – oto możliwe konsekwencje, jeśli zlekceważymy utratę zębów.

Jaki wpływ na zdrowie może mieć utrata zębów?

Braki w uzębieniu, jeśli nie są w porę uzupełnianie, mogą wpłynąć na wystąpienie szeregu skutków dla funkcjonowania organizmu. Po pierwsze mogą powodować przesunięcia sąsiednich zębów, a następnie prowadzić do wad w zgryzie. Znajdujący się obok luki ząb może być nadmiernie obciążony, może także ulec przechyleniu, z kolei co może doprowadzić do przeciążenia. Braki w uzębieniu mogą mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy, ponieważ pożywienie może nie być właściwie przeżute i rozdrobnione. Kolejną przykrą konsekwencją mogą być wady wymowy oraz wpływ na wygląd twarzy – policzki mogą się zapadać, a zmarszczki mogą stać się bardziej widoczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że bóle mięśni twarzy, głowy czy okolic stawów skroniowo-żuchwowych mogą być wynikiem utarty zębów. Dlatego też utrata nawet jednego zęba powinna być powodem konsultacji z protetykiem, który zaproponuje odpowiednie uzupełnienie. Wybór uzupełnień protetycznych jest niemały.

Rodzaje uzupełnień

Współczesna protetyka dysponuje całą gamą specjalistycznych metod i materiałów, które pozwalają na dobór odpowiedniej metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Uzupełnienia protetyczne dzielą się ze względu na sposób mocowania na: stałe, ruchome i kombinowane.

Uzupełnienia stałe

Są to uzupełnienia, które są cementowane na stałe. Zwykle dotyczą niezbyt rozległych braków zębowych. Przykładami tego rodzaju uzupełnień są mosty, korony i nakłady.

Uzupełnienia ruchome

Uzupełnienie rozległych braków w uzębieniu możliwe jest za pomocą protez ruchomych, takich jak protezy akrylowe i szkieletowe. W zależności od metody, uzupełnienia te mogą utrzymywać się dzięki sile przyssania, lub zostać zamocowane za pomocą zaczepów.

Uzupełnienia kombinowane

Kolejną metodą są uzupełnienia kombinowane. Ten rodzaj uzupełnień opiera się o uzupełnienia ruchome, zaopatrzone w dodatkowe elementy, takie jak zatrzaski i zasuwy, które pomagają utrzymać protezę w ustach pacjenta.

Więcej informacji: Klinika Akademii Stomatologii

Uroda Zdrowie