Czym jest ekg?

Czym jest ekg?

EKG to elektrokardiografia, czyli badanie serca. Jest to bardzo ważne badanie, często zlecane przez lekarzy i wykonywane. Takiemu badaniu poddaje się wiele osób, chcąc dbać o swoje serce.

Jest to dla nich bardzo ważna sprawa, ponieważ echo wykrywa nieprawidłowości. Jest to nieinwazyjne badanie kardiologiczne. Podczas takiego badania sprawdza się elektryczną czynność mięśnia sercowego. Elektrody umieszcza się na ciele, a ich zadaniem jest gromadzenie informacji o elektrycznej pracy serca. Elektrody mają różnorodne napięcie. Lekarz obserwuje jaki jest napływ krwi do przedsionków, skurcz przedsionków i komór oraz wypompowanie krwi z serca. Wynik EKG interpretuje kardiolog, ponieważ on ma wiedzę i potrafi to uczynić.


Po czterdziestym roku życia każda osoba takie badanie powinna wykonać raz w roku.

Dzięki temu badaniu wykonuje się zmiany w układzie krążenia. EKG to też badanie, które wykonuje się osobom cierpiącym na chorobę układu sercowo-naczyniowego, narażonym na choroby serca z uwagi na genetyczne właściwości. Jeśli pacjent odczuwa duszności, ma ból klatki piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego to znaczy, że powinien poddać się takiemu badaniu. Na ekg może skierować lekarz rodzinny, ale powinien je zinterpretować lekarz specjalista, czyli kardiolog.

Do EKG trzeba się przygotować: przed badaniem nie należy pić zimnych napojów i kawy, w dniu badania nie wolno pić alkoholu, podobnie jak w dniu przed badaniem. Przed ekg nie wolno gimnastykować się, przed ekg trzeba odpocząć i uspokoić oddech, a jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki to musi o tym poinformować lekarza. Przed badaniem należy zgolić gęste owłosienie z klatki piersiowej, ponieważ włosy mogą to badanie zaburzać.
Podsumowując, badanie jest łatwe, nie jest inwazyjne, dlatego warto poddać się takiemu badaniu raz w roku i zadbać o siebie. EKG to łatwe badanie, zlecane na NFZ, niedrogie prywatnie. Można je wykonać bez problemów, a specjaliści potrafią jedną osobę zbadać w kwadrans. Po badaniu pacjent wyciera żel, którym smaruje się miejsca pod elektrody, ubiera się i wychodzi z gabinetu.

Medycyna