Outsourcing to szansa na zmniejszenie kosztów

Outsourcing to szansa na zmniejszenie kosztów

Outsourcing IT to strategiczne wykorzystanie zewnętrznych zasobów IT do obsługi zadań, które są tradycyjnie wykonywane przez zasoby wewnętrzne czyli pracowników firmy.

Innymi słowy outsourcing IT to korzystanie z usług zewnętrznych usługodawców, przykładowo zewnętrznej firmy informatycznej lub freelancera w celu skutecznego dostarczania związanych z IT procesów biznesowych, usług aplikacyjnych i rozwiązań infrastrukturalnych. Może być to przykładowo zlecenie wykonania strony internetowej, lub też dedykowanego oprogramowania. Może być to sytuacja kiedy firma dostarcza wszelkie informacje związane z projektem zewnętrznemu dostawcy usług outsourcingowych, a dostawca zajmuje się opracowywaniem oprogramowania, zapewnianiem jakości i zarządzaniem projektami. Może być to także sytuacja kiedy firma kupuje czas pracowników od dostawcy outsourcingu IT. Zazwyczaj firma płaci stawki godzinowe lub miesięczne. Niektóre firmy otwierają biuro w innym kraju zwykle pod tą samą marką i zatrudniają miejscowych. Często outsourcing polega na przeniesieniu pracowników z jednej firmy do drugiej. Obecnie usługi outsourcingu stają się jedną z najpopularniejszych usług dla mniejszych firm, które nie zatrudniają na stałe niektórych specjalistów. Outsourcing to szansa na zmniejszenie kosztów

Wraz z rosnącą popularnością większość firm preferuje outsourcing, jako alternatywę do zatrudniania osób, lub też tworzenia całej nowej komórki w formie jeżeli zadanie ma być jednorazowe.

Wówczas należy przeszkolić pracownika, i wdrożyć we wszystkie procesy jakie odbywają się w firmie. Często z tego rodzaju formy korzystają firmy specjalistyczne, które nie mogą znaleźć odpowiednich specjalistów na lokalnym rynku pracy. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem może być właśnie zatrudnienie firmy zewnętrznej. Są to także niższe koszty, ponieważ wiele kosztów zatrudnienia ponosi dostawca usługi, a klient otrzymuje faktur, którą może odliczyć od podatki. Zatem może być to bardzo korzystne rozwiązanie. Należy także pamiętać ze w przypadku wielu branż specjalistycznych konieczne jest stałe szkolenie pracowników, zatem ten koszt także nie jest dla nas obciążeniem, dlatego też tak wiele firm wybiera obecnie outsourcing specjalistów it.